Саморобний плуг на мотолебедке

24.02.2017

ПЛУГ НА МОТОЛЕБЕДКЕ

Як зробити плуг на мотолебедке. Зараз дуже гостро стоїть проблема опрацювання індивідуальних земельних ділянок. Конячку б з плугом на полі! Але де вони, ці лошадушки? Мотоблоком замінити? Що ж, якщо вірити рекламним проспектам, то таке вирішення проблеми начебто цілком прийнятно. А на ділі, на жаль, з’ясовується: не все може хвалений МБ.

Щоб не бути голослівним, пошлюся на результати проведених сусідами випробувань МТЗ-0,5 на оранці. Так ось: грунту у нас важкі (суглинок в основному). На них цей розрекламований мотоблок бере. 5-7 см в глибину. І це — з навісними вантажами, спеціальними орними колесами. Врожаю після такої «обробки» ґрунту, як кажуть, повік не дочекаєшся. Досить привабливою виглядає ідея використовувати в якості тяглової сили» для плуга «заякоренную» лебідку.

Але і тут є свої недоліки. Плуг адже доводиться вручну переміщати (а він — не пушинка) до початку борозни. Тут потрібно як мінімум два дорослих людини. А ще краще працювати тут втрьох: двоє повертають плуг, а третій — на лебідці. Однак для індивідуальних ділянок така організація праці виглядає марнотратством. А чи не зробити навпаки: щоб встановлена на плуг лебідка підтягувала себе і пахотное знаряддя до нерухомого, заглубленному в грунт якоря?

Адже останній, має масу 3 кг, переносити до нового початку борозни і надійно там встановлювати зможе навіть школяр-першокласник. Взяв я тоді двигун від бензопили «Дружба-4», двоступінчастий редуктор від мотобури М-1 з передаточними відношеннями i=1:10, i=1:20 і «нейтраллю». Зміцнив на вихідному валу барабан з відрізка сталевий водогазопровідної труби і 2-мм сталевих щічок. Намотав на останній 70 метрів 3,5-мм сталевого троса і отриманий агрегат встановив вертикально на звичайний кінний однолемешный плуг.

Причому нижню частину валу барабана вставив в підшипник хрестовини підвернулася під руки карданної передачі. Потім на кронштейні із сталевого куточка закріпив цей підшипник над відвалом плуга. Щоб уберегти згодом трос від скидання з барабана при знятті навантаження, передбачив і спеціальний підпружинений притискної барабан (див. мал.). Його також вдалося виготовити з відрізка сталевий водогазопровідної труби, з бобишках-пробками на обох кінцях.

Майже вже зібраний силовий агрегат закріпив у верхній його частині на кронштейнах-подкосах з 10-мм сталевого прутка і затягнув гайками на рукоятках (чепигах) плуга. Таким чином, з’явилася реальна можливість регулювання положення агрегату «взад-вперед». А це справді необхідно при остаточній «доведення» самоукладки троса на барабан. Спеціальна тяга фіксує агрегат у вертикальному положенні, не даючи кінця вала барабана вийти з підшипника.

вона Розташована безпосередньо за барабаном. Передня частина грядиля спирається на двоколісний вузол, в якому передбачені «штатні» регулювання по висоті (і в поперечному напрямку). Залишилися вони від колишньої, «базової» моделі кінного плуга. Завдяки спеціальному регулировочному пристосування, ліве (польове) колесо мало можливість змінювати колію. Але це виявилося згодом зайвим.

Праве (бороздное) колесо встановлено на зовнішньому важелі плоскою стороною всередину. Що ж, це і зрозуміло: адже йому постійно доводиться тертися об стінку борозни при оранці, щоб весь плуг в результаті добре «тримав борозну». У передній частині грядиля розташоване і приймальний пристрій. Як неважко переконатися в тому (див. мал.), служить він для направлення тросу на середину барабана при будь-яких відхиленнях від плуга курсу на якір.

Складається з 4 роликів. Причому задні розташовані один над одним з мінімальним зазором між ребордами, щоб що виходить трос суворо був спрямований на середину барабана. До того ж перпендикулярно осі останнього, для кращої самоукладки витків. Регулюється всі верхніми кронштейнами-укосинами, затягиваемыми гайками в отворах на рукоятках (ичигах) плуга.

Вертикальні циліндричні ролики виготовлені з 100-мм обрізків дюймової водопровідної труби; вони мають внутрішні посадочні місця під шарикопідшипники з повстяними ущільненнями (можна — підшипники захисного типу). Ці ролики сприймають горизонтальну (бічну) навантаження від троса. Завдяки такому технічному рішенню, плуг у борозні веде себе дуже стійко. В збиток керованості може йти навіть при «кинутих напризволяще» рукоятках.

Треба лише не забувати про важіль «газу». Він — праворуч, під вказівним пальцем. Для полегшення керованості вкрай бажано, щоб плуг був з’єднаний з «передком» не жорстко, а шарнірно. Можна обмежитися навіть. всюдисущим люфтом. Адже головне — це щоб плуг міг відхилятися градусів на 15 в ту або іншу сторону. На лівій рукоятці плуга (відповідно місцю розташування великого пальця руки оператора під час роботи) встановлена кнопка вимикання запалювання.

Вона необхідна для знеструмлення мотора, якщо, скажімо, той почав раптом некеровано збільшувати обороти при збіднінні суміші (пустеющем баку). У цьому випадку провід через прокол в гумовій заглушці конденсатора стосується останнього контакту, а через кнопку з’єднується з «масою». Треба сказати, що можливості домашньої майстерні, де збиралися всі варіанти даного МЛП, невеликі. Та й вона розташована майже в 200 км від поля, яке належало орати.

А тому, для більшої гарантії надійної роботи, довелося передбачити спочатку досить багато регулювальних точок. Але потім з’ясувалося, що після налагодження МЛП в поле далеко не всі вони потрібні для подальшої експлуатації конструкції. Зокрема, можна відмовитися від стандартного (і важкого) грядиля, замінивши його на саморобний. Тим більше, що він не несе адже особливою вертикального навантаження. Виявилася зайвою спеціальна регулювання лівого (польового) колеса по ширині — його можна розмістити впритул до грядилю. Практично і не потрібна установка «передка» по висоті і горизонту.

Досить експериментально один раз налагодити і зафіксувати останній з оптимальними параметрами. А ось двигун краще трохи модернізувати, встановивши на ньому замість штатного — карбюратор від мопеда. Адже регулювання «малого газу» там розташована безпосередньо на карбюраторі, що для двигуна з автоматичним зчепленням дуже важливо. Тепер кілька зауважень про якорі. Доцільніше виконати його у вигляді лопати, з Т-подібною рукояткою з труби, з багнетом завширшки 260 мм і висотою 200 мм із 2 мм сталевого листа, вигнутого V-образно (для жорсткості).

Попереду — упор-підстава, за який чіпляється трос, не дає якоря перекинутися. На ньому ж і коштують під час оранки, притискаючи якір до землі (за Т-подібну рукоятку утримувати не треба). Працювати краще на довгих загонах — менше втомлюєшся. Адже основне навантаження виникає, як і при оранці, кінним плугом, при перестановці агрегату з одного борозни на іншу. Трос ж слід розмотувати тільки при виключеній передачі.

(Автор: Ст. ІГНАТОВИЧ, Псковсная обл.)

Саморобний плуг на мотолебедке

Компонування МЛП (без якоря 1 — плуг-основа (одноконный з грядилем), 2 — барабан притиск-1 ний, 3 — вузол підшипника з кронштейном, 4 — барабан натяжний тросовий, 5 — двоступінчастий редуктор з «нейтраллю» (від мотобури М-1), 6 — кронштейн-укосина (2 шт.), 7 — важіль «газу», 8 — кнопка вимикання запалювання, 9 — двигун (від мотопили «Дружба-4» модернізований), 10 — бак паливний, 11 — колесо польове, 12 — ролик-напрямна троса в горизонтальній площині (2 шт.), 13 — трос, 14 — ролик-напрямна у вертикальній площині (2 шт.), 15 — колесо бороздное.

Саморобний плуг на мотолебедке

Кінематична схема мотолебедки-плуга. 1 — двигун, 2 — редуктор, 3 — барабан натяжний тросовий, 4 — вузол підшипника (від хрестовини карданної передачі автомобіля ГАЗ-53А), 5 — колесо польове, 6 — колесо бороздное, 7 — якір, 8 — плуг однокорпусний кінний з грядилем. Конструкція натяжної тросового барабана: 1 — щічка (2 мм СтЗ, 2 шт.), 2 — основа барабана (156-мм відрізок труби 114×4 сталевий водогазопровідної).

Саморобний плуг на мотолебедке

Варіант саморобної плуга-основи МЛП (кріплення силового блоку умовно не показано): 1 — колесо бороздное зварне (з 5-мм СтЗ, діаметр ободу 280 мм), 2 — ролик-напрямна троса у вертикальній площині (в обоймі, 2 шт.), 3 — трос (3,5-мм сталевий канат довжиною 70 м), 4 — колесо польове зварне (із 2 мм СтЗ, діаметр ободу 150 мм), 5 — гряділь (з відрізка труби 40×4 сталевий безшовної), 6 — польова дошка (6-мм Ст5), 7 — п’ятка-повзун (Сталь ШХ15), 8 — відвал (циліндрична поверхня, 3-мм Смз), 9 — леміш (7-мм Сталь ШХ15), 10 — ролик-напрямна троса в горизонтальній площині (в обоймі, 2 шт.), 11 — кронштейн «передка», 12 — косинка приварная (5-мм Смз), 13 — стійка (з відрізка труби 40×4 сталевий безшовної).

Саморобний плуг на мотолебедке

Притискної барабан: 1 — бобишках (з 25-мм дубової дошки, 2 шт.), 2 — основа барабана (160-мм відрізок труби 60×3,5 сталевий водогазопровідної).

Саморобний плуг на мотолебедке

Якір (зварна конструкція, в основі — обрізки сталевої труби водогазопровідної 33,5×4): 1 — рукоятка, 2 — поперечина, 3 — упор-основа, 4 — штик (із 2 мм Ст5).

Саморобний плуг на мотолебедке

Дані для розкрою польової дошки (с, d), відвалу (е, f до обмежувальної лінії i) і лемеші (фігура, обмежена віссю у і лініями е, f, g), скрепляемого з відвалом по h. Лінії g, h, i будуються по двом точкам з відповідними абсциссами.

Саморобний плуг на мотолебедке

Таблиця розгорток польової дошки, відвалу н лемеші (за Ст. Яковлєву, № 5’91)

Короткий опис статті: мотолебедка своїми руками Як своїми руками зробити плуг на мотолебедке для невеликого городу. Креслення і опис. плуг лебідка

Джерело: Саморобний плуг на мотолебедке

Також ви можете прочитати