Інструкція по ТБ і експлуатації при користуванні бензопилами

05.10.2015

Інструкція по ТБ і експлуатації при користуванні бензопилами

ІНСТРУКЦІЯ

по техніці безпеки при користуванні бензомоторними пилами

для розчищення ліній електропередачі і

з технічної експлуатації бензомоторних пил.

Інструкцію повинні знати:

Начальник РЕМ/ головний інженер РЕМ/, майстри та електромонтери з обслуговування ВЛ, ІТП служби распредсетей.

1.ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА.

1.1.Бензомоторні пилки типу «Дружба», «Урал», «Електрон» та ін. є механізованим інструментом і призначені для валки і раскрыжовки дерев та обрізування товстих сучків при розчистці трас ліній електропередач.

1.2. Використання пив для виконання інших сторонніх робіт, у т. ч. в індивідуальному господарстві, категорично ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.

1.3.Бензомоторні пилки, наявні в користуванні у підрозділах, повинні бути закріплені письмовим розпорядженням за працівником /за одним чи кількома/, які пройшли навчання, ознайомленими з цією інструкцією, що мають відмітку в посвідченні з охорони праці та допуск до виконання робіт бензомоторной пилкою.

1.4.На зазначеного працівника покладається відповідальність за безпечне користування пилкою та її технічний стан.

1.5.Використання бензомоторной пилки іншою особою категорично забороняється.

2.Правила безпечної роботи бензомоторной пилкою.

2.1.Категорично забороняється працювати з несправною і невідрегульованій бензомоторной пилкою.

2.2.При пуску двигуна не можна намотувати трос на руку.

2.3.При пуску двигуна пиляльний ланцюг не повинна торкатися будь-яких предметів.

2.4.Щоб уникнути нещасних випадків і поломки пилки падаючим деревом при валці не можна пропилювати дерево наскрізь. Слід залишати 3-4 див. недопила.

2.5.При розкряжуванні хлистів слід уникати затиску верхньої гілки ланцюга. В результаті такого затиску пилку відкидає на пильщика.

2.6.При переході від дерева до дерева ланцюг обов’язково повинна бути вимкнена.

2.7.Роботу по встановленню ланцюга та регулюванні її натягу проводити в рукавицях при непрацюючому двигуні.

2.8.Всі роботи пилкою проводити в рукавицях і захисній касці.

2.9.Після заправлення пилки паливом і маслом ретельно видалити з її поверхні залишки палива і масла, протерти насухо.

2.10.Забороняється валити дерево, над яким нависла інше, а також валка сильно навислих /нахилених/ дерев у вигляді виняткової небезпеки цієї операції для життя пильщика і помічника.

2.11.При валці дерев у пилки можуть залишатися тільки пильщик і його помічник, інші повинні знаходитися на відстані не менше 50м від працюючої пили. Помічник зобов’язаний попереджати пильщика сигналом/голосом/ о початку падіння дерева.

2.12.Перед кінцем пиляння при валці пильщик і його помічник повинні уважно стежити за напрямком падіння дерева, швидко віддаляючись з пилкою в бік, але не проти комля падаючого дерева.

2.13.Забороняється допускати переходи через рухому ланцюг. При обриві або сбеге ланцюга негайно скинути газ і заглушити двигун. Пиляльний ланцюг надягати на шину тільки при не працюючому двигуні.

2.14.Мотомила при роботі постійно знаходиться в руках близько від органів дихання пильщика, тому не можна використовувати в якості палива етилований бензин.

2.15.Забороняється палити під час заправки пилки.

2.16.Заправляти пилку паливної сумішшю на відстані ближче 20м від відкритого вогню ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.

2.17.Карбюратор повинен бути відрегульований таким чином, щоб забезпечувалися найменша забрудненість зони дихання вихлопними газами, а також стійкі холості оберти двигуна, при яких пиляльний ланцюг не переміщається по шині.

2.18.При перенесенні на значну відстань/більше 20м/ двигун мотопили повинен бути заглушений, щільно закритий спеціальним чохлом.

2.19.Валка дерев з допомогою бензомоторной пилки повинна проводитися тільки на підготовленій лісосіці, де повинна бути прибрані небезпечні дерева, завислі, сухостійні, з підгнившим стовбуром, сильно нахиленими.

2.20.До початку звалювання дерев робоче місце слід розчистити-в зимовий час для швидкого відходу від падаючого дерева слід прокласти в снігу дві доріжки довжиною від 5 до 6м. у бік, протилежний напрямку валки. Забороняється залазити на підрублені і подпиленные дерева.

2.21.До початку вирубки дерев, щоб уникнути їх падіння на проводи необхідно застосовувати відтяжки. У випадку, коли необхідно прийняти заходи, що запобігають падінню на проводи вирубаних дерев, а також якщо отрубывание гілок пов’язано з можливістю падіння їх на проводи або з небезпечним наближенням людей і струмоведучих частин, робота з розчищення траси повинна виконуватися по наряду з відключенням і заземленням лінії.

2.22 .Забороняється у випадку падіння дерева на проводи наближатися до нього на відстань менше 8м до того, як напруга буде знято з ВЛ. Якщо після підпилювання дерево не падає, слід його звалити примусово із застосуванням валочных пристосувань або клина вбиваємо в пропив.

2.23. Забороняється групова валка дерев з попередніми подпиливанием і валка з використанням падіння одного дерева на інше. В першу чергу слід звалювати підгнилі та обгорілі дерева,

3.Пристрій бензомоторних пил.

3.1.Бензомоторні пилки «Дружба», «Урал», «Дружба-Алтай» складаються з наступних основних вузлів: двигуна, муфти зчеплення, редуктора, пильного апарату, рами з рукоятками і органами управління стартером.

3.2.Основними вузлами двигуна є: картер, циліндр, колінчастий вал в зборі з шатуном, поршень, система охолодження, система живлення, система запалювання.

3.3.Муфта зчеплення складається з ведучого диска, на ободі якого встановлено два розрізаних чавунних кільця і веденого диска з Г — подібним ободом.

3.4.Редуктор складається з корпусу та двох конічних зубчастих коліс: ведучого і веденого, які встановлені в корпусі на кулькових підшипниках.

3.5.Пильний апарат складається з шини і пиляльного ланцюга.

3.6.Рама складається з керма з рукоятками і стійки. Між собою вони з’єднуються з виброгасящие пристроєм, що складається з пружини і шарніра з циліндричними пружинами.

3.7.Система харчування складається з наступних вузлів: бензобака, крана і карбюратора. Подача палива від бензобаку до карбюратора при відкритому крані здійснюється самопливом по бензопроводу.

3.8.Запуск двигуна мотопили проводиться знімним стартером, який складається з штифта, храповика, гальм, валика, барабана, болтів, корпусу, пружини, троса, втулки і рукоятки.

УВАГА! На двигун пили «Дружба-Алтай» не можна встановлювати маховик, який має три магніту, з раніше випущених двигунів «Дружба-4» з контактним магнето. Іскра на електродах свічки створювана магнето МБ-1, з двигунів пив «Дружба-Алтай» з’являється з 400 оборотів в хвилину маховика, тому перевіряти наявність іскри, обертаючи маховик рукою, не рекомендується,

3.9.Пильний апарат складається з шини і пиляльного ланцюга. Шина кріпиться до редуктора за допомогою шпонки, шпильки і гайки. Рух пиляльного ланцюга здійснюється зірочкою. Для регулювання натяжна ланцюга є натяжний пристрій.

4. ЕКСПЛУАТАЦІЯ БЕНЗОПИЛ.

4.1.Розконсервацію мотопили проводити в теплому приміщенні при температурі не нижче 15-20°С в наступному порядку:

4.1.1.Вивернути свічку, зняти глушник і карбюратор / не від’єднуючи трос управління газом/;

4.1.2.В циліндр і картер через отвір під свічку запалювання і всмоктуючий патрубок циліндра залити 50-100 см3 чистого бензину і провернути колінчастий вал на 10-15 обертів, щоб видалити масло з циліндра і картера;

4.1.3.Промити свічку, глушник і карбюратор в бензині, просушити їх і

поставити на місце. Зняти мастило із зовнішніх поверхонь інших деталей і вузлів пилки ганчіркою, змоченою бензином і протерти насухо. При розконсервації пили не допускати потрапляння мастила, бензину у вентилятор, на деталі магнето, на провід високої напруги і гніздо для конденсатора.

5.ПІДГОТОВКА ПИЛКИ ДО РОБОТИ.

5.1.УВАГА! щоб уникнути поломки двигуна, його запуск без приєднаного редуктора категорично ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.

5.2.При підготовці пилки до роботи рясно змастити ведену зірочку шини, зануривши кінець шини на 10-15хв. у підігріте автомобільне масло, що застосовується для паливної суміші. Надіти шину на шпильку, не закріплюючи її остаточно.

5.3.Повернути шину навколо шпильки вільним кінцем вгору. Пиляльний ланцюг надіти на ведену зірочку шини і провідну зірочку редуктора.

5.4.Шину з ланцюгом повернути в бік горизонтального положення. Повертаючи шину вгору або вниз на невеликий кут від горизонтального положення, встановити верхню і нижню гілки ланцюга в направляючі під шини. Після цього шину встановити на шпонку редуктора.

5.5.Натягнути пиляльний ланцюг, обертаючи гвинт натяжного пристрою. Після натягу ланцюга загорнути гайку до відмови. Правильно натягнутий ланцюг повинна вільно переміщатися по шині без великого зусилля і ривків, а при відтягуванні ланцюга від шини з зусиллям 10-H вона повинна відходити від шини на 2-3 мм. При натягнутій ланцюга між кінцем шини та заплечиками веденої зірочки повинен залишатися зазор не менше 1мм. Для нової ланцюга після нетривалого часу роботи її натяг слід знову підрегулювати. Слабкий натяг ланцюга призводить до спадання її з пильної шини.

5.6.3 алить в бензобак паливо. Кількість масла і бензину в паливі повинно бути в співвідношенні 1:15. Паливо ретельно перемішати.

5.7.3 аполнить карбюратор пилки паливом. Теж саме необхідно зробити при перерві в роботі більше 15 днів.

6. ПУСК І ЗУПИНКА ДВИГУНА.

6 .1..Для пуску двигуна:

6.1.1.Відкрити паливний кран, повернувши рукоятку крана донизу.

6.1.2.Заповнити паливом паливну камеру карбюратора натисканням на збагачувальну кнопку карбюратора до появи палива через отвір в повітряному фільтрі.

6.1.3.Встановити на пилку стартер

6.1.4.Тримаючи пилку лівою рукою за праву ручку рами, натиснути на важіль газу, лівою ногою зробити наголос у «лапку» корпусу. а правою рукою різко витягнути трос стартера на себе. Трос витягайте на довжину не більше 80 див. Забороняється пускати двигун при від’єднаному редукторі.

6.1.5.При переповненні двигуна паливом запуск його не може. В цьому випадку двигун необхідно «продути». Для цього вивернути свічку, закрити паливний кран і повернути стартером колінчастий вал кілька разів. Поставити на місце свічку, відкрити кран і провести запуск двигуна.

6.1.7.Пооле пуску двигуна зняти з пилки стартер.

6.1.8.Прогріти двигун протягом 1-2 хвилин на холостих обертах. Перевірити роботу двигуна на малих і середніх оборотах. Двигун повинен працювати чітко, без перебоїв. Забороняється давати двигуну максимальні оберти на холостому ходу.

6.1.9.Перевірити мінімальні стійкі обороти двигуна при відпущеному важелі управління газом. Регулювання проводиться гвинтом, що обмежує поворот важеля в бік закриття дроселя. Нормальними холостими оборотами вважаються такі, при яких двигун працює стійко і пиляльний ланцюг залишається нерухомою. Після регулювання гвинт повинен бути законтрогаен гайками. Після цього можна приступити до роботи. Описаний порядок пуску відноситься до нагоди запуску холодного пуску. Прогрітий двигун запускається без особливої підготовки при незначному збагачення робочої суміші натисканням на збагачувальну кнопку карбюратора.

6.2. Для зупинки двигуна пили:

6.2.1.Опустити важіль управління газом

6.2.2.Злегка відтягнути або натиснути збагачувальну кнопку карбюратора до повної зупинки двигуна.

6.2.3. Закрити паливний кран.

7. ОБКАТКА НОВОЇ МОТОПИЛИ.

7.1.При роботі нової пилкою на початку її експлуатації відбувається інтенсивна приробітку всіх її тертьових поверхонь. Рекомендується обкатки нової пилки проводити на холостому ходу з короткочасної перегазовкою до вироблення 2-3 бачків палива.

7.2.Для захисту двигуна від перевантажень протягом перших 25-30 годин експлуатації уникати перегріву двигуна і пробуксовування муфти зчеплення.

Після закінчення обкатки відрегулювати хід дроселя до його повного відкриття, при необхідності пересунути трос на важіль і закріпити її гвинтом, після чого перевірити регулювання газу для мінімальних стійких оборотів двигуна на холостому ходу.

8.ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПИЛЯННЯ.

8.1. Перш ніж торкнутися пильної ланцюгом дерева, ввести в зіткнення з деревом упор жили.

8.2.Пиляльний ланцюг вводити в дерево плавно, без надмірного зусилля, одночасно збільшуючи число обертів двигуна.

8.3.При пилянні не допускати перекосу ріжучого органу в резу.

8.4.Не допускати тривалої роботи двигуна на великих обертах при зупинилася пиляльного ланцюга. При заклинюванні ланцюга в резу перевести двигун на малі обороти або зупинити його і звільнити ланцюг від заклинювання.

8.5.По закінченні реза і при переході від прорізу до резу зменшувати оберти двигуна до мінімальних, при яких пиляльний ланцюг зупиняється.

9.ПРИЙОМИ РОБОТИ ПИЛКОЮ.

9.1.Спочатку підпиляти дерево з боку його падіння двома резами /один нижній — горизонтальний, інший верхній під кутом 30° до нього/, розташованими на відстані 4-6 см один від одного. Деревину з подпила видалити.

УВАГА! Не вибивати деревину з подпила полотном шини або упором редуктора.

9.2.З Протилежного боку дерева зробити основний пропил на рівні верхньої кромки похилого подпила.

9.3.На самому початку падіння дерева швидко вивести із пропилу пилку.

На розкряжуванні:

9.4. На початку пиляння упор пилки поставити так, щоб шина стала похило, кінцем вгору під кутом 50° від горизонтальної площини.

Після цього здійсніть пиляння, нахиляючи пилку щодо упору вперед до максимально можливого похилого положення/до 600 /. Потім перемістіть упор пили по дереву вниз і повторіть цей прийом. Цей прийом зазвичай повторюється кілька разів, залежно від діаметра стовбура перепиливаемого дерева.

10. ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ.

10.1.Щоденно:

10.1.1.Перед початком роботи перевірити справність пилки, герметичність бензосистемы, кріплення карбюратора до циліндра, а також затягування всього кріплення.

10.1.2.Змастити трос стартера технічним вазеліном або мастилом консталин або літол. При відсутності цих масел можна змащувати автомобільним маслом М-8В

10.1.3.Очищати повітряний фільтр карбюратора та сітку вентилятора

10.1.4.Перед початком роботи і після кожної години роботи пилкою змащувати ведену зірочку шини, занурюючи її в підігріте масло.

I0.1.5.B випадку заїдання веденої зірочки шини, при попаданні в неї бруду, тирси, смоли ретельно промити її в бензині і змастити зануренням у підігріте масло.

10.1.6. Втулки шарнірного з’єднання рами і вісь важеля управління газом змащувати двома — трьома краплями рідкого масла.

10.1.7. Після роботи очищати міжреберна простір циліндра і всі вузли і деталі мотопили від тирси і бруду. Видаляти спресовані тирса з паза шини і западин ведучої зірочки. Пиляльний ланцюг очищати від тирси, сірки і бруду і укладати в масло. Не своєчасна очистка міжреберного простору від тирси

і бруду призводить до погіршення охолодження циліндра, його перегріву і передчасного зносу хромового покриття.

10.2. Через кожні 25 годин роботи:

10.2.1. Промивати в бензині сітчасті фільтри бензобака і карбюратора, зливати з карбюратора відстій бензину.

10.2.3. Видалити нагар з камери згоряння каналів і вікон циліндрів, поршневих канавок, з днища поршня і кілець. Видалення нагару з деталей і вузлів механічним способом на очищеній поверхні не можна наносити ризики і надиры. Очищення від нагару деталі і вузли ретельно промити в бензині.

Несвоєчасне видалення нагару призводить до передчасного зносу дзеркала циліндра і канавок поршня.

10.2.4. Від’єднувати редуктор і промивати бензином фрикційну муфту.

10.2.5.Перевірити, чи є мастило порожнини редуктора і при необхідності додавати. У порожнини редуктора має бути не менше 50-60гр.мастила консталина або литола.

10.2.6.Перевірити затягування гайки кріплення маховика.

10.3 Через кожні 50 годин роботи:

10.З.1.Виконати роботи, передбачені після кожних 25 годин експлуатації

10.3.2.Очистити електроди свічки запалювання дротяною щіткою і перевірити зазор між ними. Зазор повинен бути 0,6-0,7 мм. Регулювати зазор подгибом бічного електрода. Після очищення свічку промити в бензині.

10.4.Підготовка пильних ланцюгів.

На бензомоторних пилах зі збільшеною швидкістю пиляльного ланцюга застосовуються універсальні пилкові ланцюги марки КЭПУ 10,26-16Г, з допомогою яких можливо проводити пиляння деревини. Заточення ріжучих ланцюгів зазвичай проводиться в пилоправочных майстерень і пилоточных пунктах на заточувальних верстатах. Також можна заточувати зуби ланцюга великими циліндричними напилками діаметром 5мм.

Високопродуктивна і економічна робота пили багато в чому залежить від якісної заточування зубів пиляльного ланцюга. Висота обмежувальних виступів щодо зубів ланцюга повинна бути однаковою і перевірятися через 3-4 заточування ланцюга. Рекомендується в перервах між роботою, поміщати на деякий час пиляльний ланцюг в рідку мастило, бажано підігріту.

10.5.Зберігання пилки.

Пилки повинні зберігатися в критих приміщеннях або під навісом. Перед постановкою на зберігання пилку очистити від бруду і тирси, паливо з бака злити, пиляльний ланцюг зняти і покласти в масло. Відкриті, піддаються корозії місця змастити тонким шаром масла. Для тривалого зберігання пилку законсервувати.

Короткий опис статті: бензопила дружба інструкція Інструкція з ТБ і експлуатації при користуванні бензопилами безпека, експлуатація

Джерело: Інструкція по ТБ і експлуатації при користуванні бензопилами

Також ви можете прочитати