Бензопила-ремонт . Поради майстра

15.09.2015

Поради майстра
Бензопила-ремонт

Бензопилу при всьому бажанні не можна віднести до складних пристроїв. Більш того, простота конструкції є її відмінною рисою. І тим не менш ремонт бензопили може забрати багато часу. Складність полягає не в самому ремонті, а в точній діагностування несправності. Один і той самий ознака непрацездатності може викликатися багатьма причинами. Тому перш ніж відразу братися за розбирання карбюратора або двигуна, потрібно добре подумати і проаналізувати симптоми несправності. Ніяка інструкція з ремонту бензопили не замінить простої логіки.

Всі несправності бензопил можна розділити на дві основні групи: неполадки двигуна з усіма його вузлами і системами (запалювання, система подачі палива, циліндро-поршнева група, система вихлопу) і несправності інших вузлів (гальмо ланцюга, система мастила, муфта зчеплення, шина та ін).

Несправності двигуна

Порушення в роботі двигунів бензопил відбуваються досить часто, саме їх виявлення і виправлення займає найбільше часу у користувачів. В основному вони зводяться до наступних проявів:

  • двигун не заводиться;
  • заводиться, але глохне;
  • працює хитливо;
  • не розвиває потужності, тобто нормально працює на холостих обертах, але глохне під навантаженням.

Здійснюючи ремонт бензопили своїми руками, потрібно діяти методом виключення — перевіряти по черзі всі можливі причини несправності, починаючи з тих, перевірка та усунення яких займає менший час (про пристрій і роботу двотактного двигуна дивіться тут).

Система запалювання. Практично всі види неполадок двигуна, перелічені вище, можуть бути викликані збоями системи запалювання. Тому при їх виникненні має сенс починати пошуки несправності зі свічки. Це тим більше виправдано, що стан останньої може дати корисну інформацію про роботу паливної системи. Отже, при виникненні несправності треба вивернути свічку і оглянути її.

Система запалювання бензопили:

1 — маховик з вбудованими магнітами, 2 — модуль запалювання, 3 — свічка, 4 — провід високої напруги.

Провід від’єднується, і свічка викручується спеціальним ключем.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Викручування свічки запалювання.

Якщо свічка суха, це означає, що проблема, швидше за все, не в системі запалювання, а не надходження в циліндр паливної суміші. Можна загортати свічку назад і прийматися за паливну систему. Якщо свічка сильно забризкане паливної сумішшю, значить є її надлишок. Це може відбуватися від разрегулированности карбюратора або порушення правил запуску. Свічку витирають і просушують, осушують циліндр, перекривши подачу палива і попрацювавши стартером — щоб провентилювати камеру згоряння і видалити надлишок палива. Після чого встановлюють свічку на місце і повторюють запуск.

Наявність великої кількості чорного нагару також говорить про несправності в паливній системі.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Свічка з чорним нагаром.

Може бути порушене співвідношення між маслом і бензином в суміші, не відрегульований карбюратор або використано неякісне масло. Свічку промивають у бензині, очищають голкою або шилом від нагару, чистять електроди дрібною шкуркою і встановлюють на місце.

У всіх цих випадках не зайвим буде перевірити зазор між електродами свічки. В залежності від її марки він повинен знаходитися в інтервалі 0,5-0,65 мм. Потрібно перевірити і ущільнювальну прокладку свічки. При її зношеності або пошкодження, що може бути не забезпечена герметичність камери згоряння, що призводить до зниження компресії в циліндрі і проблем в роботі двигуна.

Навіть якщо в разі перевірки свічки є великі підстави вважати, що несправність знаходиться в паливній системі, потрібно перевірити свічку на наявність іскри. Хоча б для того, щоб бути впевненим, що з цим все в порядку. Для цього:

  • надягають на свічку кабель запалювання;
  • за допомогою плоскогубців з ізольованими ручками прикладають різьблення або гайку свічки до циліндра;
  • смикають за ручку стартера і дивляться — є іскра або її немає.

При відсутності іскри потрібно просто замінити свічку. Якщо і у нової свічки немає іскри, потрібно перевірити стан високовольтного дроти на наявність обриву і контакту зі свічкою.

Причина відсутності іскри може полягати і в несправному модулі запалювання або порушення зазору між ним і магнітопроводом маховика. Він повинен дорівнювати 0.2 мм Порушення зазору стає особливо вірогідним, якщо перед цим проводилася розбирання пили зі зніманням маховика і модуля запалювання. Зазор виставляють за допомогою прокладки товщиною 0.2 мм, вміщеній між бобышкой маховика та модулем запалювання. Несправний модуль запалювання потрібно замінити.

Перевіривши таким чином систему запалювання і не виявивши несправність, можна переходити до системи подачі паливної суміші.

Система подачі палива. Якщо оглядом свічки було встановлено, що паливо не надходить у циліндр, потрібно розглянути всі можливі причини цього. Це може бути:

  • не надходження палива з бака через забитого отвори у його кришці (сапуна), при цьому в баку створюється вакуум, що перешкоджає витіканню палива;
  • забрудненість паливного фільтра, встановленого в баку;
  • не надходження або недостатнє надходження паливної суміші з карбюратора в циліндр.

Для діагностики двох перших причин досить від’єднати паливний шланг від карбюратора і подивитися, випливає з нього паливо чи ні. Якщо воно тече повної струменем, сапун і фільтр можна не перевіряти, якщо не тече або тече слабо, можна вважати, що причина несправності знайдено. Сапун чиститься голкою. Паливний фільтр витягується через заливний отвір опорожненного паливного бака, дротяним гачком, разом з всмоктуючим шлангом, від якого фільтр від’єднується і чиститься або замінюється новим. Виробники бензопил рекомендують міняти паливний фільтр кожні 3 місяці.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Недостатнє надходження паливної суміші з карбюратора в циліндр або порушення правильного співвідношення між паливом і повітрям, що змішуються в карбюраторі, може відбуватися з кількох причин: через забивання повітряного фільтра, неурегульованості карбюратора, забивання його каналів або сітки-фільтра.

Як правило, ремонт бензопил не обходиться без очищення повітряного фільтра, оскільки забруднюється він досить швидко. Коли це відбувається, знижується надходження повітря в карбюратор, паливна суміш на виході з нього виходить занадто збагаченої, що порушує нормальну роботу двигуна. Знімати брудний фільтр для очищення потрібно акуратно, щоб бруд з нього не потрапила в карбюратор. Фільтр слід почистити або промити у воді з будь-яким миючим засобом, просушити і встановити назад.

Система очищення повітря:

1 — кришка закриває фільтр тонкого очищення, 2 — фільтр тонкого очищення, 3 — кришка закриває фільтр грубого очищення, 4 — фільтр грубої очистки (його може не бути).

Разрегулированность карбюратора усувається його регулюванням. Зазвичай це робиться за допомогою трьох гвинтів — максимальних і мінімальних обертів гвинта холостого ходу. Регулювання потрібно проводити в суворій відповідності з інструкцією, недотримання якої може привести до поломки двигуна. Деякі виробники пив залишають тільки один регулювальний гвинт (неодружених оборотів) — щоб виключити небажане втручання недосвідчених користувачів в роботу карбюратора.

Якщо регулювання карбюратора не допомогла, потрібно почистити його канали і фільтр-сітку, а заодно перевірити і цілісність мембрани. Карбюратор — один з самих складних пристроїв бензопили, тому приступати до його розбирання та чищення потрібно з повним розумінням відповідальності цієї операції. Він складається з безлічі дрібних деталей, які мають особливість непомітно вистрибувати з своїх місць і безповоротно загублені, так що, розібравши це примхлива пристрій, можна його і не зібрати.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Карбюратор бензопили.

Верхня стрілка — паливний шланг, нижня — привід повітряної заслінки.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Карбюратор бензопили.

Стрілка — тросик важеля приводу дросельної заслінки.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Карбюратор бензопили.

Стрілка — паливний шланг.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Розібраний карбюратор бензопили.

Нижче зображена схема іншого карбюратора бензопили.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Схема карбюратора бензопили.

Якщо досвіду і впевненості у власних силах немає, ремонт карбюратора бензопили краще довірити спеціалісту сервісного центру. Іноді для якісного очищення карбюратора доводиться застосовувати ультразвукову очистку.

Глушник. Нерідко причиною несправності двигуна, особливо в тому випадку, коли двигун нормально працює на малих обертах і глохне під навантаженням, стає забивання продуктами згоряння іскрогасника глушника, яка перешкоджає нормальному вихлопом. Ремонт в даному випадку полягає в знятті глушника, розібранні (якщо він розбірний) і його мокрою чищення від нагару з використанням миючих засобів. Нерозбірний глушник після миття сушаться феном. Пам’ятайте, що нагар містить речовини є канцерогенами, і суха чистка, внаслідок якої можливо їх вдихання, неприпустима. При знятті глушника, випускний отвір двигуна затикається чистою ганчіркою.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Одні з причин, за якими може забитися глушник — це використання паливної суміші з надмірною кількістю масла (кількість масла більше ніж рекомендує виробник), і використання яких не призначеного для двотактних двигунів масла або неякісного масла.

Циліндро-поршнева група. Несправності циліндро-поршневої групи належать до найбільш серйозним. Це зношеність циліндра і поршня, подряпини і задираки на їх поверхні, знос або западання в канавках поршневих кілець, знос підшипників коленвала. Більшість цих несправностей призводить до падіння тиску в циліндрі і, як наслідок, до неможливості завести двигун, або його нездатності віддавати повну потужність. Є кілька способів оцінки стану циліндро-поршневої групи (ЦПГ).

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Поршень і кривошипно-шатунний механізм.

Можна зняти глушник і подивитися у вікно, в якому видно частина бічної поверхні циліндра. Незважаючи на обмеженість огляду, загальне уявлення про стан ЦПГ таким способом отримати все-таки можна.

Корисно заміряти компресію в двигуні, яка є досить інформативною щодо стану деталей ЦПГ. Операція здійснюється з допомогою компрессометра, встановлюваного в свічковий отвір.

Бензопила-ремонт . Поради майстра

Вимірювання компресії двигуна бензопили.

провертають Колінчастий вал за допомогою електродвигуна (дрилі) з гнучким валом або вручну стартером, контролюючи при цьому тиск по манометру. Останнім у працездатною бензопили має бути не нижче 8-9 атм (0,8-0,9 МПа). З його зниженням падає і потужність двигуна. При тиску 5 атм двигун працювати, може бути, і буде, але тільки на холостому ходу.

Точно оцінити стан ЦПГ можна тільки повністю розібравши двигун — від’єднанням від циліндра і картера витягом поршня. Якщо на останньому є задираки, відколи або глибокі подряпини, його потрібно змінювати. Відносно циліндра при виробленні або пошкодження поверхні є можливість витратити його під ремонтний розмір. Причиною низької компресії може бути і знос або закоксование поршневого кільця. Справний кільце повинне бути чистим від нагару, сидіти в канавці поршня вільно і щільно притискається до внутрішньої поверхні циліндра.

Система змащення ланцюга

Рідкісне керівництво по ремонту бензопили обходиться без згадки про несправності системи змащення ланцюга, які є досить поширеними. Проявляються вони зазвичай в ненадходження або недостатнє надходження змащення на ланцюг і підтікання олії. Якщо ланцюг виявляється сухий, насамперед потрібно оглянути і очистити канали, за якими масло подається на шину. Їх забивання — нерідке явище.

Масляний насос бензопили.

Регулювання масляного насоса. 1 — гвинт регулювання.

При значному (невелике вважається нормальним) підтікання масла потрібно перевірити герметичність приєднання трубок до штуцерам насоса. Вони можуть спадати або тріскатися. Порушення герметичності маслопроводу, крім патьоків, може призводити і до недостатньої змащення ланцюга. Насос починає підсмоктувати повітря, що позначається на його продуктивності. Порушення герметичності усувають заміною трубок або закладенням їх герметиком.

Найбільш серйозною поломкою системи змащення є тріщини в корпусі маслонасоса. В цьому випадку його доведеться замінити.

Гальмо ланцюга

Спрацювання гальма ланцюга може відбуватися із-за забрудненості подкрышечного простору і гальмівної стрічки тирсою або мастилом. До цього ж призводить і зношування стрічки. У першому випадку потрібно очистити подкрышечное простір, у другому — замінити гальмівну стрічку.

Пристрій гальма бензопили.

Заміна швидкозношуваних деталей

Деякі деталі бензопили, які піддаються природньому зносу, підлягають заміні після закінчення певного терміну експлуатації. Їх вихід з ладу не вважається несправністю. До быстроизнашиваемым деталей відносяться шина, ланцюг, ведуча зірочка, елементи антивібраційної системи і деякі інші.

Якщо не вчасно проводити заміну швидкозношуваних деталей, їх надмірний знос буде негативно позначатися на інших вузлах бензопили. Зокрема, якщо не міняти вчасно шину і провідну зірочку, підвищена вібрація негативно позначиться на підшипниках коленвала. Гранична глибина вироблення зубів зірочки повинна складати 0.5 мм. На практиці зірочки нерідко експлуатують до глибини зносу 1 мм і більше, — не підозрюючи про те, що це призводить до підвищеного навантаження на підшипники колінвала і прискореному виходу їх з ладу. При зносі 3-4-х ланцюгів необхідно змінювати і саму шину, до цього часу її знос досягає граничних значень.

Шина бензопили зношується особливо сильно в зоні різання якої виконується найбільш часто, зазвичай, — це нижня сторона напрямної шини. Для рівномірності зносу, при кожній заміні ланцюга, шину потрібно перевернути на 180° відносно горизонтальної осі.

При монтажі нової ланцюга слід ставити нову ведучу зірочку. Так як при нормальному навантаженні термін служби ведучої зірочки в два рази більше терміну служби ланцюга, то доцільно, використовувати одну зірочку для поперемінної роботи двох ланцюгів. Завдяки цьому зірочки і ланцюги зношуються майже одночасно. Якщо нова ланцюг ставиться на зношену зірочку, провідні ланки ланцюга зношуються набагато швидше. Для рентабельної експлуатації бензопили, витрачайте завжди разом: одну напрямну шину, дві ланцюгові зірочки, чотири пилкових ланцюга.

Короткий опис статті: ремонт бензопил Бензопилу при всьому бажанні не можна віднести до складних пристроїв. Більш того, простота конструкції є її відмінною рисою. І тим не менш ремонт

Джерело: Бензопила-ремонт | Поради майстра

Також ви можете прочитати